Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Inhalator vs. Nebulizator: Który lepszy dla Twoich potrzeb?

Gdy mówimy o leczeniu chorób dróg oddechowych, inhalator i nebulizator są dwoma popularnymi urządzeniami, które często przychodzą nam do głowy. Oba są wykorzystywane do dostarczania leków do płuc i dróg oddechowych, ale różnią się w swoim działaniu, zastosowaniu i wygodzie użytkowania. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tym dwóm urządzeniom, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich lepiej spełni Twoje potrzeby.

W Sercu Arktyki

Stacja Polarna Hornsund to jedna z kluczowych polskich placówek badawczych na Spitsbergenie, archipelagu w arktycznej Norwegii. Jej głównym celem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych nad klimatem, atmosferą, geologią, biologią oraz ochroną środowiska w regionach polarnych. Dzięki tej stacji, Polska ma możliwość aktywnego uczestnictwa w globalnych badaniach nad zmianami klimatycznymi oraz innymi procesami zachodzącymi w obszarach polarnych, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i monitorowania tych zjawisk na skalę światową.

Wstyd i strach zabija Kobiety

Kiedy zatrzymuje się krążenie i oddychanie, każda sekunda może być kluczowa dla życia poszkodowanej osoby. Jednak badania pokazują, że w przypadku kobiet często obserwuje się opór lub nieśmiałość w udzielaniu im pierwszej pomocy. Dlaczego tak się dzieje?

Blog chmura tagów

Puloskymetr - do walki z niedotlenieniem

Puloskymetr - do walki z niedotlenieniem

Bardzo często spotykamy się z tym że po tym jak strażacy wyciągną kogoś z gardła pożaru, to często osoby te zabiera karetka ze względu na zatrucie dymem i tlenkiem węgla. Medycy zaczepiają na palec małe urządzenie. Co to jest? Tym urządzeniem jest puloksymetr. Puloksymetr jest urządzeniem, które służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi i tętna. Saturacja krwi czyli najprościej rzecz ujmując nasycenie krwi tlenem.

Zasada działania puloksymetru

Promieniowanie o dwóch długościach fali - czerwonego i podczerwonego, wysyłane z puloksymetru są pochłaniane przez krwinki czerwone w naczyniach włosowatych. Sygnał składa się ze składowych: stałej i zmiennej. Składowa zmienna opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie dokonanego przez urządzenie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem.

Zastosowanie puloksymetru

Puloksymetr zwykle zakłada się na palec u ręki. Niektóre rodzaje tych urządzeń zakłada się na palec u nogi czy też płatek ucha, natomiast u noworodków na stopę lub nadgarstek. Prawidłowe nasycenie krwi tlenem wynosi od 95% do 99% a alarm ostrzegający o  niedotlenieniu powinien być ustawiony już na poziomie 94%.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl