Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
KTO, KIEDY MOŻNA UŻYĆ, KIEDY NIE – AED W PIGUŁCE
KTO, KIEDY MOŻNA UŻYĆ, KIEDY NIE – AED W PIGUŁCE

Kto może używać AED?

AED jest sprzętem stworzonym do tego, aby w nagłych sytuacjach analizować rytm serca osoby poszkodowanej i w razie konieczności defibrylować ją. Kto może go użyć? Każdy – zarówno osoba wyszkolona medycznie, jak i zwykły człowiek (warto przejść wcześniej szkolenie, jednak nie jest ono niezbędne – wystarczy wiedzieć do czego to urządzenie służy). AED jest dostępny w wielu miastach Polski, w różnych miejscach publicznych. Jednak zanim się po niego sięgnie, trzeba mieć świadomość..

Kiedy się używa AED?

AED używamy przede wszystkim, kiedy u osoby poszkodowanej stwierdzimy NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia) – jakie są objawy NZK? Przede wszystkim – brak oddechu u osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest, aby AED użyć jak najszybciej jest to możliwe – w końcu brak tlenu przedostającego się do mózgu bardzo szybko powoduje zgon osoby poszkodowanej. Defibrylatora można używać również u dzieci powyżej pierwszego roku życia (choć u tak młodych ludzi NZK objawia się bardzo rzadko) – jednak w takim przypadku trzeba użyć innych elektrod niż u dorosłych. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży – w ich przypadku również nie ma przeciwwskazania do użycia AED.

Kiedy się nie używa AED?

Przede wszystkim defibrylatora nie używamy, kiedy osoba poszkodowana oddycha – oczywiście warto jest mieć go blisko, by w razie potrzeby móc szybko zareagować. Ważną kwestią jest również wiek osoby poszkodowanej – NIE WOLNO używać AED u dzieci poniżej 1 roku życia – gdyż (jak twierdzą specjaliści) może to spowodować nagłą śmierć noworodka. Najważniejszym przypadkiem, kiedy używanie AED jest zabronione jest styczność urządzenia z cieczą. Zanim przejdzie się do defibrylacji trzeba sprawdzić, czy poszkodowany nie jest mokry, czy nie leży w kałuży, czy nie pada deszcz, albo czy miejsce w którym naklejamy elektrody jest wystarczająco suche.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do defibrylacji z użyciem AED.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl