Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog wpisy
Inhalator vs. Nebulizator: Który lepszy dla Twoich potrzeb?

Gdy mówimy o leczeniu chorób dróg oddechowych, inhalator i nebulizator są dwoma popularnymi urządzeniami, które często przychodzą nam do głowy. Oba są wykorzystywane do dostarczania leków do płuc i dróg oddechowych, ale różnią się w swoim działaniu, zastosowaniu i wygodzie użytkowania. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tym dwóm urządzeniom, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich lepiej spełni Twoje potrzeby.

W Sercu Arktyki

Stacja Polarna Hornsund to jedna z kluczowych polskich placówek badawczych na Spitsbergenie, archipelagu w arktycznej Norwegii. Jej głównym celem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych nad klimatem, atmosferą, geologią, biologią oraz ochroną środowiska w regionach polarnych. Dzięki tej stacji, Polska ma możliwość aktywnego uczestnictwa w globalnych badaniach nad zmianami klimatycznymi oraz innymi procesami zachodzącymi w obszarach polarnych, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i monitorowania tych zjawisk na skalę światową.

Wstyd i strach zabija Kobiety

Kiedy zatrzymuje się krążenie i oddychanie, każda sekunda może być kluczowa dla życia poszkodowanej osoby. Jednak badania pokazują, że w przypadku kobiet często obserwuje się opór lub nieśmiałość w udzielaniu im pierwszej pomocy. Dlaczego tak się dzieje?

Blog chmura tagów

Kto, kiedy można użyć i kiedy nie - AED w pigułce

KTO, KIEDY MOŻNA UŻYĆ, KIEDY NIE – AED W PIGUŁCE

Wiele osób słysząc AED tak naprawdę nie wie co to jest i do czego służy AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny). Jednak są osoby, które wiedzą mniej więcej co to jest i do czego służy. Spora część tych osób ma jednakże problem z tym kto tak właściwie może używać AED, kiedy można go używać, a kiedy jest to wręcz zabronione.

Kto może używać AED?

AED jest sprzętem stworzonym do tego, aby w nagłych sytuacjach analizować rytm serca osoby poszkodowanej i w razie konieczności defibrylować ją. Kto może go użyć? Każdy - zarówno osoba wyszkolona medycznie, jak i zwykły człowiek (warto przejść wcześniej szkolenie, jednak nie jest ono niezbędne - wystarczy wiedzieć do czego to urządzenie służy). AED jest dostępny w wielu miastach Polski, w różnych miejscach publicznych. Jednak zanim się po niego sięgnie, trzeba mieć świadomość..

Kiedy się używa AED?

AED używamy przede wszystkim, kiedy u osoby poszkodowanej stwierdzimy NZK (Nagłe Zatrzymanie Krążenia) - jakie są objawy NZK? Przede wszystkim - brak oddechu u osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest, aby AED użyć jak najszybciej jest to możliwe - w końcu brak tlenu przedostającego się do mózgu bardzo szybko powoduje zgon osoby poszkodowanej. Defibrylatora można używać również u dzieci powyżej pierwszego roku życia (choć u tak młodych ludzi NZK objawia się bardzo rzadko) - jednak w takim przypadku trzeba użyć innych elektrod niż u dorosłych. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży - w ich przypadku również nie ma przeciwwskazania do użycia AED.

Kiedy się nie używa AED?

Przede wszystkim defibrylatora nie używamy, kiedy osoba poszkodowana oddycha - oczywiście warto jest mieć go blisko, by w razie potrzeby móc szybko zareagować. Ważną kwestią jest również wiek osoby poszkodowanej - NIE WOLNO używać AED u dzieci poniżej 1 roku życia - gdyż (jak twierdzą specjaliści) może to spowodować nagłą śmierć noworodka. Najważniejszym przypadkiem, kiedy używanie AED jest zabronione jest styczność urządzenia z cieczą. Zanim przejdzie się do defibrylacji trzeba sprawdzić, czy poszkodowany nie jest mokry, czy nie leży w kałuży, czy nie pada deszcz, albo czy miejsce w którym naklejamy elektrody jest wystarczająco suche. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do defibrylacji z użyciem AED.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl