Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Blog wpisy
Inhalator vs. Nebulizator: Który lepszy dla Twoich potrzeb?

Gdy mówimy o leczeniu chorób dróg oddechowych, inhalator i nebulizator są dwoma popularnymi urządzeniami, które często przychodzą nam do głowy. Oba są wykorzystywane do dostarczania leków do płuc i dróg oddechowych, ale różnią się w swoim działaniu, zastosowaniu i wygodzie użytkowania. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej tym dwóm urządzeniom, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich lepiej spełni Twoje potrzeby.

W Sercu Arktyki

Stacja Polarna Hornsund to jedna z kluczowych polskich placówek badawczych na Spitsbergenie, archipelagu w arktycznej Norwegii. Jej głównym celem jest prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych nad klimatem, atmosferą, geologią, biologią oraz ochroną środowiska w regionach polarnych. Dzięki tej stacji, Polska ma możliwość aktywnego uczestnictwa w globalnych badaniach nad zmianami klimatycznymi oraz innymi procesami zachodzącymi w obszarach polarnych, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i monitorowania tych zjawisk na skalę światową.

Wstyd i strach zabija Kobiety

Kiedy zatrzymuje się krążenie i oddychanie, każda sekunda może być kluczowa dla życia poszkodowanej osoby. Jednak badania pokazują, że w przypadku kobiet często obserwuje się opór lub nieśmiałość w udzielaniu im pierwszej pomocy. Dlaczego tak się dzieje?

Blog chmura tagów

Co to jest BLS pierwsza pomoc - zacznijmy od podstaw

Co to jest BLS pierwsza pomoc-zacznijmy od podstaw

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych, czyli Basic Life Support (BLS). Jest to zestaw ujednoliconych, międzynarodowych wytycznych dotyczących sposobu prowadzenia resuscytacji. Zostały stworzone na podstawie obiektywnego materiału naukowego, opinii ekspertów oraz ocenie korzyści lub szkodliwości wynikających ze stosowania poszczególnych metod ma to ogromne znaczenie kliniczne i dydaktyczne.

BLS pierwsza pomoc-trochę historii

W 1989 roku powstała Europejska Rada do spraw Resuscytacji. Jest to interdyscyplinarny zespół ekspertów z zakresu medycyny ratunkowej. Zadaniem Rady jest doskonalenie metod pomocy przedlekarskiej i specjalistycznej, wykorzystując cykl szkoleń na różnych poziomach prowadzonych przez instruktorów Rady. Efektem ich pracy są wytyczne, wdrożone w 2005 roku znane pod skrótem BLS.

Co to jest BLS-podstawowe założenia pierwszej pomocy

Obiektem zabiegów resuscytacyjnych jest umierający człowiek. Potencjalnie zdolny do przeżycia, u którego proces umierania rozpoczął się od jednego z układów niezbędnych do przeżycia, czyli:

  • układu krążenia
  • układu oddechowego
  • centralnego układu nerwowego

Powodzenie procesu resuscytacji zależy od wielu czynników jednak najważniejsze z nich to

  1. potencjalna zdolność ofiary do przeżycia
  2. czas od zatrzymania krążenia
  3. kompetentne działania ratownika

Natomiast czynniki wpływające na ostateczny wynik resuscytacji BLS tworzą tak znany "łańcuch przeżycia" na który składa się cztery ogniwa.

Ogniwo pierwsze BLS

Sprawne rozpoznanie zagrożenia życia i wezwanie pomocy medycznej. Wczesne i skuteczne działanie może zapobiec wystąpieniu Nagłego Zatrzymania Krążenia

Ogniwo drugie BLS

Szybkie rozpoczęcie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych BLS, przez świadków zdarzenia. Może dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększyć szansę przeżycia osób z migotaniem przedsionków.

Ogniwo trzecie BLS

Jak najszybsza defibrylacja elektryczna. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa wykonana w czasie 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa szanse przeżycia pacjenta od 50 do 75%. Każda stracona minuta zmniejsza szanse przeżycia pacjenta o 10-15%.

Ogniwo czwarte BLS

Jak najszybsze wdrożenie specjalistycznych zabiegów resuscytacyjnych (ALS) oraz opieka po resuscytacyjna ma bardzo duży wpływ na ostateczny wynik udzielenia pierwszej pomocy. Opóźnienie lub ominięcie któregoś z ogniw zmniejsza szanse przeżycia. Wszystkie ogniwa są jednakowo ważne. Natomiast szanse przeżycia osoby z NZK są zależne od wdrożenia trzech pierwszych ogniw łańcucha BLS przez świadków zdarzenia. Ten krótki tekst to zaledwie podstawowy zarys pierwszej pomocy BLS. Temat rozwiniemy bardziej szczegółowo w kolejnych artykułach o pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl