Staza taktyczna jest to nic innego jak opaska uciskowa, która ma za zadanie zatamować krwotok. Często, gdy krwawienie jest bardzo obfite i zwykły opatrunek nie daje rady- do akcji wkracza staza.
Czym jest staza taktyczna?
Jest to nazwa potoczna, używana w środowisku medycznym jak i przez amatorów. Jej prawidłowa nazwa to opaska uciskowa. Na rynku mamy wiele modeli tej opaski. Najpopularniejszym jest staza taktyczna CAT, która może być używana również w działaniach bojowych. Opaska wykonana jest z obszytego rzepem paska, polimerowego kołka oraz elementu blokującego. Gdy kręcimy kołkiem, zaciskamy stazę na kończynie, dzięki czemu zamykamy światło naczyń krwionośnych. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu kołek zostaje zablokowany i nie dojdzie do rozluźnienia zacisku.
Chcąc wybrać odpowiednią opaskę typu CAT należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim jaki jest rodzaj zastosowanych matriałów. Jeśli opaska będzie używana w trudnych warunkach (np. gdy istnieje możliwość pobrudzenia rzepa) lub gdy warunki będą ekstremalne- należy zwrócić uwagę na jakość materiałów. Jeśli jakość wykonania będzie słabej jakości, może się okazać, że staza nie spełnia swojej funkcji, jej zacisk jest słabszy, przez co grozi większa utrata krwi.
Kiedy stosujemy stazę taktyczną?
Produkt ten stosowany jest w bardzo określonych sytuacjach. Jest to opaska ratująca życie. Używamy jej przy masywnych krwotokach z kończyn i tylko w ten sposób powinna być używana. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że zakładamy ją bardzo szybko w porównaniu z innymi opatrunkami uciskowymi. Dodatkowo tamuje krwotok bardzo skutecznie. Ma jednak i wady. Jedną z nich jest fakt, że całkowicie odcina przepływ do tkanek. W związku z tym może dojść do niedotlenienia i martwicy.
Przez wiele lat toczyły się dyskusje odnośnie używania stazy taktycznej. Jednak w 2021 roku według wytycznych ERC przyjęto założenie, że należy użyć opaski jeśli chcemy opanować ciężkie krwawienie, które może zagrażać życiu. Udowodniono, że przeżywalność pacjentów zwiększyła się, gdy została zastosowana staza taktyczna.
Jak używać stazy taktycznej?
Użycie stazy taktycznej ma ściśle określone zasady. Należy pamiętać, że zakładając ją na kończynę, musimy umieścić ją 5-7 cm nad miejscem krwawienia. Jeśli nie potrafimy ustalić skąd jej krwawienie, wtedy jest zasada, że umieszczamy ją jak najwyżej. Warto wspomnieć, że opaska może być na kończynie do 120 minut. Nie spowoduje ona w tym czasie żadnych uszkodzeń u poszkodowanego. Za to w tym czasie spokojnie przetransportujemy daną osobę do szpitala i tam już dalej się nią zajmą.