Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Blog wpisy
Torba medyczna - moc w prostocie

Torba medyczna powinna zawierać wszelkiego rodzaju medykamenty, by personel medyczny mógł być przygotowany na wszelkiego rodzaju urazy u osób poszkodowanych i nieść szybką oraz fachową pomoc.

Medyk! - pierwsza pomoc w ogniu walk

Podczas akcji prowadzonych przez Policję i służby specjalne mogą stać się nieoczekiwane rzeczy. Ktoś może zostać postrzelony lub raniony w inny sposób, a wtedy czas działa na ich niekorzyść. By jak najbardziej zniwelować zagrożenie utraty życia, w tym wypadku przyda się plecak taktyczny.

Niby torba ale..?

Torby medyczne, zwykle kojarzone są wyłącznie z personelem medycznym. Głównie z pracownikami pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej ale również ze służbami medycznymi na imprezach masowych chodzących z czerwonym plecakiem albo torbą zawieszoną przez bark. Ale czy to zwykła torba?

Blog chmura tagów
Co to jest BLS pierwsza pomoc-zacznijmy od podstaw
Co to jest BLS pierwsza pomoc-zacznijmy od podstaw

Co to jest BLS pierwsza pomoc-zacznijmy od podstaw

 

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych, czyli Basic Life Support (BLS). Jest to zestaw ujednoliconych, międzynarodowych wytycznych dotyczących sposobu prowadzenia resuscytacji. Zostały stworzone na podstawie obiektywnego materiału naukowego, opinii ekspertów oraz ocenie korzyści lub szkodliwości wynikających ze stosowania poszczególnych metod ma to ogromne znaczenie kliniczne i dydaktyczne.

BLS pierwsza pomoc-trochę historii

W 1989 roku powstała Europejska Rada do spraw Resuscytacji. Jest to interdyscyplinarny zespół ekspertów z zakresu medycyny ratunkowej. Zadaniem Rady jest doskonalenie metod pomocy przedlekarskiej i specjalistycznej, wykorzystując cykl szkoleń na różnych poziomach prowadzonych przez instruktorów Rady. Efektem ich pracy są wytyczne, wdrożone w 2005 roku znane pod skrótem BLS.

Co to jest BLS-podstawowe założenia pierwszej pomocy

Obiektem zabiegów resuscytacyjnych jest umierający człowiek. Potencjalnie zdolny do przeżycia, u którego proces umierania rozpoczął się od jednego z układów niezbędnych do przeżycia, czyli:

  • układu krążenia
  • układu oddechowego
  • centralnego układu nerwowego

Powodzenie procesu resuscytacji zależy od wielu czynników jednak najważniejsze z nich to

  1. potencjalna zdolność ofiary do przeżycia
  2. czas od zatrzymania krążenia
  3. kompetentne działania ratownika

Natomiast czynniki wpływające na ostateczny wynik resuscytacji BLS tworzą tak znany "łańcuch przeżycia" na który składa się cztery ogniwa

Ogniwo pierwsze BLS

Sprawne rozpoznanie zagrożenia życia i wezwanie pomocy medycznej. Wczesne i skuteczne działanie może zapobiec wystąpieniu Nagłego Zatrzymania Krążenia

Ogniwo drugie BLS

Szybkie rozpoczęcie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych BLS, przez świadków zdarzenia. Może dwu-, a nawet trzykrotnie zwiększyć szansę przeżycia osób z migotaniem przedsionków.

Ogniwo trzecie BLS

Jak najszybsza defibrylacja elektryczna. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa wykonana w czasie 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa szanse przeżycia pacjenta od 50 do 75%. Każda stracona minuta zmniejsza szanse przeżycia pacjenta o 10-15%.

Ogniwo czwarte BLS

Jak najszybsze wdrożenie specjalistycznych zabiegów resuscytacyjnych (ALS) oraz opieka po resuscytacyjna ma bardzo duży wpływ na ostateczny wynik udzielenia pierwszej pomocy.

Opóźnienie lub ominięcie któregoś z ogniw zmniejsza szanse przeżycia. Wszystkie ogniwa są jednakowo ważne. Natomiast szanse przeżycia osoby z NZK są zależne od wdrożenia trzech pierwszych ogniw łańcucha BLS przez świadków zdarzenia.

Ten krótki tekst to zaledwie podstawowy zarys pierwszej pomocy BLS. Temat rozwiniemy bardziej szczegółowo w kolejnych artykułach o pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

 

 

 

 

 

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl